13 kwietnia 2019 odbyło się wielkie sprzątanie okolic Dworu Czarne.
Mimo umiarkowanej frekwencji, około 20 osób, udało nam się wypełnić 3 kontenery, i sprawić, że kilkadziesiąt metrów od Dworu jest czysto.
Akcję zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciele Dworu Czarne, oczywiście za zgodą władz miasta.
Notabene władze miasta również sprzątały i to w osobie samego prezydenta Jeleniej Góry, Jerzego Łużniaka.
Na stronie FB @Przyjaciele.Dworu.Czarne możecie zobaczyć relacje ze sprzątania oraz podziękowania kustosza Dworu Jacka Jakubca.


Jako organizatorzy akcji bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i pomoc. W szczególności Jerzy Łużniak- Prezydent Miasta Jeleniej Góry za osobiste stawiennictwo i niemały wkład w napełnienie kontenerów. Dziękujemy również Straż Miejska w Jeleniej Górze za czuwanie nad bezpieczeństwem naszej akcji oraz Miasto Jelenia Góra i MPGK za udostępnienie i sprawne odebranie kontenerów. Oczywiście nie można zapomnieć o piekarni Stankiewiczów, którzy zasponsorowali wszystkim uczestnikom przepyszne pączki. Na dziś tyle, ale będzie ciąg dalszy …
Cóż mogę dodać od siebie nie jako reporter, ale jako uczestnik…
Pisałem Wam jakiś czas temu o ogromie śmieci wszędzie, ale to co zobaczyłem obok Dworu Czarne przerosło moje najśmielsze oczekiwania.
Takiego ogromu śmieci nie widziałem nigdy, kanapy, pralki, lodówki, opony…
Najdziwniejsze jest to, że Jelenia Góra jako jedno z nielicznych miast w Polsce organizuje darmową zbiórkę gabarytów co miesiąc,
a do PSZOK-u można takowe przywieźć, również za darmo, codziennie!
Na zdjęciach: Dwór Czarne, prezydent Jerzy Łużniak (w czapce), kustosz Jacek Jakubiec (w czerwonej kamizelce),
śmieci, oraz jaszczurka żyworódka, której przerwałem sen w zwałach gruzu.
P.S.
Gdyby nie kustosz Jacek Jakubiec, który od lat 80-ych opiekuje się tym obiektem, prawdopodobnie zamek już by nie istniał rozebrany przez meneli na cegły.
W najlepszym przypadku byłby ruiną nadającą się jedynie do zrównania z ziemią buldożerami.
Dzięki panu Jackowi obiekt istnieje, a ideą jest, aby stał się centrum rzemiosł, skupiającym ludzi,
którzy swoją wiedzą i doświadczeniem rzemieślniczym są w stanie wspomagać odbudowę i restaurację takich obiektów jak Dwór Czarne i jemu podobne.

P.S. 2. Śmieci można zbierać codziennie, nie jest to dla wielu osób żadną ujmą, ale i tak nie damy rady posprzątać wszystkiego.
Oprócz sprzątania jeszcze ważniejsza jest postawa i reakcja na śmiecenie innych. Pouczajmy, doradzamy sąsiadom ale też niestety zgłaszajmy straży miejskiej przypadki nielegalnego wyrzucania śmieci. We własnych gminach, miastach zainicjujmy akcje sprawdzenia posiadania umowy o wywóz nieczystości w urzędzie. Jakoś nie wierzę ludziom, którzy deklarują, że nie wytwarzają odpadów komunalnych.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: